شما اینجا هستید: Homeاخبارپرواز به سوی سرمایه گذاری در اروند

پرواز به سوی سرمایه گذاری در اروند

به گزارش روابط عمومي و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند به نقل از فرینا، دکتر عبدالحسین مدعج وزیر بازرگانی و صنایع کویت در سفر خود به ایران با مهندس اکبر ترکان دیدار کرد.
در اين ديدار كه با حضور مشاور رييس جمهور و دبير شوراي هماهنگي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي و مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره منطقه آزاد اروند صورت گرفت دولت و بخش خصوصی کویت به سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند ابراز علاقمندی و اشتیاق کردند.
دکتر عبدالحسین مدعج ضمن اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری در کشور گفت: به زودی هیئت های بزرگی از بازرگانان، سرمایه گذاران و تجار کویتی به منطقه آزاد اروند سفر خواهند داشت چرا که آبادان و خرمشهر برای ما ناشناخته نیست و از دیرباز مراودات فرهنگی و تجاری و بازرگانی فی مابین مردم دو منطقه رایج بود و آنچه که از دولت ایران خواستاریم این است که زمینه را برای حضور موثر و اثربخش در منطقه آزاد اروند برای سرمایه گذاران کویتی فراهم نماید
وی عنوان کرد: هم اكنون ايران عرصه جديد را در مناسبات منطقه اي بين المللي خود گشوده است و بايد از اين فرصت مناسب براي همكاري هاي اقتصادي و سياسي استفاده نمود.
در ادامه مهندس ترکان ضمن استقبال از آمادگي دولت كويت براي گسترش مناسبات، به ظرفيت هاي اقتصادي و صنعتي مناطق آزاد ايران به ويژه اروند اشاره كرد و بخش هاي دولتي و خصوصي كويتي را به سرمايه گذاري در سه حوزه صنايع فولاد، پتروشيمي و هتلداري فراخواند.
دبير شوراي هماهنگي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: مزيت هايی مانند دسترسي به منابع انرژي گاز، برق و آب، راه آهن و فرودگاه بين المللي در اروند، شرايط ايده آلی را براي سرمايه گذاري در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي اين منطقه فراهم مي كند چرا که طبق قانون، سرمايه گذاران در حوزه پالايشگاهي از تخفيف 5 درصدي استخراج و پالايش نفت برخوردار خواهند بود و اين يك مزيت چشمگير براي فعالان حوزه انرژي محسوب مي شود.
مهندس اکبر ترکان همچنين سرمايه گذاران كويتي را به توسعه پروژه هاي مربوط به گردشگري سلامت دعوت كرد و از مديرعامل سازمان منطقه آزاد اروند و سفير كشورمان در كويت خواست تا مقدمات انعقاد قراردادهاي همكاري با تجار و سرمايه گذاران كويتي را در منطقه آزاد اروند فراهم كنند و براي پيگيري موضوعات مطرح شده در اين ديدار كميته ويژه اي را تشكيل دهند.
در ادامه این دیدار و مذاکرات دو جانبه، احمد حاتمي يزد مشاور امور بين الملل دبير شورا، مسئوليت تسهيل مراودات اقتصادي و تجاري منطقه آزاد اروند با كشور كويت را برعهده گرفت.